Het gebruik van proefdieren in Nederland neemt af. In 2016 werden 449.874 dierproeven uitgevoerd. 78.285 minder dan 2015. Dat staat in het jaarlijkse rapport ZoDoende van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

Minder proefdieren

In 2016 werden 161.978 muizen gebruikt voor onderzoek. Dat is ruim 30% minder dan in 2015. De daling komt onder meer door dubbel gebruik. Na een onderzoek worden dezelfde dieren bijvoorbeeld voor onderwijs gebruikt. Dat voorkomt het gebruik van nieuwe dieren. Ook beter technieken, zoals onderzoek met kweekcellen, maken proefdieren steeds vaker overbodig.

Lees verder in Zo doende 2016, Jaaroverzicht dierproeven en proefdieren van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

Doelen dierproeven Percentage dierproeven per hoofddoel 2016
DoelPercentage
Toegepast en omzettingsgericht onderzoek26,70%
Onderwijs3,60%
Fundamenteel wetenschappelijk onderzoek32,60%
Wettelijk verplichte toxicologische en veiligheidstesten35,40%
Jaaroverzicht dierproeven en proefdieren 2016, NVWA Brontabel als csv (196 bytes)
Diersoorten gebruikt bij dierproeven in 2015 en 2016 Aantallen dieren uitgesplitst per diersoort
DiersoortAantal 2015Aantal 2016
Muizen244.804161.978
Ratten99.602109.589
Cavia's3.4333.148
Syrische goudhamsters1.5181.443
Andere knaagdieren1.031472
Konijnen9.8998.579
Honden750656
Katten6189
Fretten396294
Andere roofdieren410216
Klauwaapjes9116
Resusapen9670
Java-apen4734
Paarden, ezels en kruisingen daarvan213146
Varkens8.40210.129
Geiten239152
Schapen2.126438
Runderen5.2404.073
Andere zoogdieren141
Kippen, huishoenders51.38652.237
Andere vogels18.24820.143
Reptielen851207
Kikkers020
Klauwkikkers1.181431
Amfibieen56263
Zebravissen4.90915.804
Vissen24.07112.942
Totaal479.580403.370
Jaaroverzicht dierproeven en proefdieren 2016, NVWA Brontabel als csv (682 bytes)